به گزارش پارس به نقل از سیب سبز،نگاهی به زندگی اطرافیان تان می اندازید و می خواهید از اشتباهاتی كه بعضی از آنها انجام می دهند فرار كنید و گاهی هم دوست دارید زندگی تان را مثل برخی دیگر از آدم های اطراف تان بسازید. گاهی گمان می كنید همه راه را اشتباه آمده اید و حساب و كتاب زندگی تان با هم نمی خواند و گاهی هم ناامید می شوید و دلتان می خواهد نامه استعفایتان از این حساب های پیچیده را امضا كنید. اگر گمان می كنید مناسبات مالی كه از ابتدا در زندگی مشترك تان در نظر گرفته اید اشتباه است و اگر آرزوی شرایط بهتری را دارید، نگاهی به ادامه این مطلب بیندازید. شاید شما با باورهای نادرستی درگیر شده اید كه ادامه دادن را برایتان دشوار می كند.

گرفتار كلیشه ها شده اید؟

باور نادرست زنانه: وظیفه من تامین مالی خانواده نیست.

 درست: ما براساس توانایی هایمان وظایف و مسئولیت ها را تقسیم می كنیم.

دلتان می خواهد مثل مادرتان، حساب و كتاب مالی را به دست شوهرتان بسپارید و دخالتی در مسئولیت های مالی خانه نداشته باشید؟ فرقی نمی كند كه شما به عنوان یك زن در مناسبات مالی خانواده دخالت داشته باشید یا نه. در هر دو حالت، شما و همسرتان باید بپذیرید پولی كه به خانه می آید متعلق به هر دوی شماست. همسرتان باید بپذیرد در حالیكه شما تمام مسئولیت های خانه را برعهده گرفته اید، به اندازه او در درآمدهای خانواده هم شریك هستید. او باید قبول كند كه با خانه داری همسرش، بار بخش دیگری از هزینه های احتمالی از قبیل هزینه نگهداری از بچه ها یا رسیدگی به كارهای خانه از دوش خانواده برداشته شده است و به همین دلیل همسرش هم باید مثل او در درآمد خانواده سهیم باشد. پس حتی در همین صورت هم همان الگویی كه برای زندگی های مدرن اعلام می شود، اجرا شدنی است، یعنی هم در آمد مشترك است و هم هزینه ها و تنها ابزارها و راه دستیابی به هدف متفاوت است.

البته اگر چنین سبكی را برای زندگی انتخاب كنید، شرایط تان با زن های دیگر متفاوت خواهد بود. در این صورت شما باید خیلی از رفتارهای مدرن زندگی امروز را هم كنار بگذارید. قطعاً همسری كه تمام انرژی اش را برای تامین مالی خانواده خرج می كند، كمتر از مردان دیگر توان كمك كردن در خانه را دارد و در شرایطی كه او یك تنه بار مالی خانواده را بر دوش می كشد، توان پایین تری برای پاسخ دادن به نیازهای مالی خانواده دارد. اما اگر این شرایط و زندگی قدیمی مادرتان را نمی پسندید، می توانید براساس توانایی هایتان وظایف را تقسیم كنید. شاید شما توانایی بیشتری در تامین مالی خانواده داشته باشید و او هم آشپز بهتری باشد. پس كلیشه ها را كنار بگذارید و براساس توانایی هایتان، الگویی منحصر به فرد را برای خانواده خود ترسیم كنید.

با هم اوضاع را درست می كنید؟

 باور نادرست زنانه: به من ربطی ندارد، از زیر سنگ هم كه شده پول جور كن و بدهی را بپرداز.

 درست: این بدهی به دلیل زندگی مشترك مان ایجاد شده، با همفكری می توانیم از پس آن بر بیاییم.

اگر شما برای ساختن زندگی تان، گرفتار بدهی شده اید، ماجرا فرق می كند. شاید تا مدتی نتوانید آنطور كه می خواهید خرج كنید و نیمی از درآمدتان را برای خودتان نگه دارید. فشار بدهی ها می تواند به هر دوی شما آسیب بزند، پس بهتر است تا زمانیكه آنها را پرداخت نكرده اید، پا به پای هم تلاش كنید و دریافتی تان را روی هم بگذارید. اگر احساس می كنید نداشتن پس انداز شخصی به شما فشار می آورد، می توانید بخش كوچكی از درآمدتان را در حساب تان نگه دارید. اما ممكن است تا پایان این شرایط،‌ شما هم مثل همسرتان مجبور باشید بیشتر كار كرده و كمتر خرج یا تفریح كنید.

اگر اشتباهات همسرتان دلیل به وجود آمدن این مشكلات است و شما در به بار آمدن این بدهی ها نقشی ندارید هم اوضاع چندان فرقی نمی كند. یادتان نرود كه زندگی مشترك یعنی مشاركت در همه چیز. شما با آمدن زیر یك سقف، خواسته یا ناخواسته می پذیرید كه در روزهای توانمندی و ناتوانی با همسرتان باشید. همانطور كه در سودی كه از توانایی های او ناشی شده است شریك می شوید، زمانیكه زیان می بیند هم او را همراهی می كنید و به انتظار روزهای آرام تر تلاش می كنید. هر زوجی در زندگی مشتركش ممكن است با این احتمال روبرو باشد و بپذیرد كه همسرش همیشه نمی تواند مغز متفكر اقتصادی باشد. پس بپذیرید كه این مشكل، مشكل خانواده است نه همسر شما و به عنوان شریك او، تا هموار شدن شرایط، همسرتان را همراهی كنید.

جیب تان مشترك است؟

 باور نادرست مردانه: حساب حساب است، همسر همسر

 درست: هر چه داریم متعلق به من، ما و زندگی مان است.

آیا باید همه پول هایتان را برای هم بگذارید یا اینكه در 2 بانك جداگانه و در حساب های جداگانه از آنها نگهداری كنید؟ روانشناسان می گویند زن و شوهرها باید راه های متفاوتی را برای نگهداری دارایی هایشان انتخاب كنند. برای زوج هایی كه قدم های اول را در زندگی شان بر می دارند، یك راه حل میانه می تواند بهترین گزینه باشد. اگر شما می خواهید از چنین راهی بروید، بهتر است در كنار پس اندازی كه در حساب شخصی تان می گذارید به همسرتان هم برای داشتن پول شخصی اختیار دهید و با هم قرار بگذارید كه هر ماه، بخشی از درآمدتان را برای روز مبادا در یك حساب مشترك بگذارید. اما یادتان نرود كه پس اندازهای شخصی شما نباید آسیبی به زندگی خانوادگی تان بزند.

حواستان به همه چیز هست؟

 باور نادرست زنان و مردان: اوضاع خوب است، لازم نیست نگران پول باشیم.

 درست: هر چیزی ممكن است اتفاق بیفتد. بهتر است برای آینده پس انداز كنیم.

مهم نیست كه چقدر درآمد داشته یا در جایگاه شغلی ایده آلی قرار دارید. شما نمی توانید آینده را ببینید و به همین دلیل هم كه شده باید برای روزهایی كه امروز نمی بینید، پس انداز كنید.

با همسرتان در این مورد صحبت كنید و قرار بگذارید كه هر ماه درصدی از درآمدتان را كنار بگذارید. در این صورت با افزایش درآمد شما پس اندازتان هم افزایش می یابد. شما می توانید هر چند ماه یك بار با این پس انداز ـ حتی اگر كم به نظر بیاید ـ سرمایه گذاری كنید و با خرید اوراق، نگهداری در حساب های بلند مدت یا خرید طلا، ارزش آن را حفظ كنید.

یك جیب پنهانی دارید؟

 باور نادرست زنان و مردان: تا زمانیكه همسرم نداند، اشكالی ندارد كه مخفیانه پس انداز كنم

 درست: رازهای مالی، می تواند زندگی مشترك را به خطر بیندازد

گفتیم كه شما و همسرتان، می توانید یك دفترچه پس انداز شخصی داشته باشید. اما این موضوع به معنی پنهان كاری و دروغ گفتن در این مورد نیست. اینكه در شرایطی كه همسرتان زیر فشار مالی باشد، شما یك حساب پس انداز مخفیانه داشته باشید، می تواند زندگی شما را نابود كند. همانطور كه اگر همسرتان بدون اطلاع شما یك قطعه زمین یا خانه بخرد، شما اعتمادتان به او و زندگی مشترك تان از بین می رود.

البته برای ایجاد شدن مشكل در زندگی مشترك شما، نیازی نیست كه رازهای مالی تان بزرگ باشد. همین كه شما مدام قیمت كالاهایی كه خریده اید را دروغ بگویید و میزان واقعی درآمدتان را مخفی كنید هم می تواند برای زندگی شما دردسر ساز شود. اگر احساس می كنید به پس انداز شخصی احتیاج دارید، این موضوع را با همسرتان عنوان كنید و بگویید كه هر ماه درصدی از حقوق تان را برای روز مبادا نگه می دارید. اگر با او منطقی صحبت كنید، دیگر دلیلی برای پنهان كاری باقی نمی ماند.

مكمل هم هستید؟

 باور نادرست زنانه: ریسك پذیری تو ممكن است زندگی مان را به باد بدهد

 درست: ریسك پذیری تو و محافظه كاری من می تواند مكمل هم باشد و در گرفتن تصمیم درست به ما كمك كند.

شما از این شاكی هستید كه همسرتان هنگام انجام یك كار به عواقبش فكر نمی كند و می گوید محافظه كاری بیش از حد شما باعث در جا زدن و افت زندگی تان می شود. شاید هر دوی شما حق داشته باشید و اگر هر كدام از این خصلت ها را به تنهایی بر زندگی تان حاكم كنید، دچار مشكل شوید. اما این نكته را در نظر بگیرید كه وسواس شما و ریزبینی تان، باعث می شود كه ایرادهای تصمیم گیری سریع و شجاعانه او را ببینید و با تعدیل كردن آن،‌ یك تصمیم شجاعانه اما درست بگیرید.

نگاه تان متفاوت است؟

 باور نادرست مردانه: مشكل ما این است كه من صرفه جو هستم و تو ولخرج

 درست: هر دوی ما خرج می كنیم اما برای چیزهای متفاوت. وقت آن است كه به خرج كردن هایمان سروسامان دهیم.

همسرتان از اینكه زیاد خرج می كنید شاكی است؟ شاید حواسش نیست كه خودش هم به سبك دیگری پول هایش را خرج می كند. خرج كردن یكی از دلایل اصلی دعواهای زن و شوهری است اما تحقیقات نشان می دهد كه در اغلب موارد، زن ها و مردها به یك میزان اما برای خرید چیزهای متفاوت پول خرج می كنند. ممكن است شما تمام درآمدتان را برای لباس خریدن خرج كنید و او به خریدن وسایل صوتی و تصویری یا عوض كردن ماشینش اهمیت دهد. شما می توانید این تفاوت را برای او توضیح دهید و تصمیم بگیرید كه هر كدام تان هر ماه، چقدر از درآمدش را برای وسایل دلخواهش خرج كند. سعی كنید به بودجه در نظر گرفته شده وفادار باشید و بیشتر از جیب تان خرید نكنید.

می خواهد به خانواده اش كمك كند؟

 باور نادرست زنانه: تو همسر من هستی و تمام دارایی ات متعلق به زندگی مشترك مان است.

 درست: خانواده تو در شرایط خاصی قرار دارند و امكان برطرف كردن مشكل شان را داری، پس می توانیم در این مورد تصمیمی مشترك بگیریم.

باز هم باید همان شعار قدیمی را مطرح كنیم: «پیشگیری بهتر از درمان است.» برای آنكه در جریان زندگی مشترك تان گرفتار این بحث ها نشوید، باید از همان روزهای اول، پیش بینی همه چیز را بكنید. همه ما گمان می كنیم كه با خبر شدن از ویژگی های رفتاری همسر آینده مان می تواند ما را در گرفتن تصمیم درست یاری دهد اما باید بدانید كه در كنار این سوالات كلیدی باید از همسرتان در مورد سبك زندگی و شیوه ای كه برای سامان دادن به مسائل مالی انتخاب می كند هم سوال كنید. بدون تعارف در مورد مسائل مالی از او سوال كنید. اما اگر قبل از ازدواج با او در این مورد صحبت نكرده اید و امروز با این شرایط روبرو شده اید، وقت آن است كه با گفتگوی منطقی مشكل را حل كنید. به جای اینكه با ایجاد تنش شرایط را بحرانی كنید به آرامی در این مورد با هم صحبت كنید و دلایل منطقی تان را برای او توضیح دهید. قبل از آنكه بخواهید موضع سخت گیرانه ای را در پیش بگیرید، خودتان را در شرایط خانواده او تصور كنید. آیا هنوز هم با كمك های او به خانواده اش مخالفید، اگر دلیل منطقی ای برای مخالفت دارید، آن را با همسرتان در میان بگذارید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :